Fine Arts & Craft Faire - 2009

Artist List

George Rogers Park Lake Oswego
Festival Hours:
Friday & Saturday - 10:00 AM - 9:00 PM (some vendors will close at 8:00 PM)
Sunday 10:00 AM - 6:00 PM

110 Artisans present their work in George Rogers Park during the annual Lake Oswego Festival of the Arts.
New this year: EPB&B Gallery of Giving features artwork with all proceeds donated to local arts education organizations (Friday - Lake Oswego Schools Foundation; Saturday - Oregon Music Hall of Fame; Sunday - Christie School).

 

  2-D MIXED MEDIA

Artist

  Business Name

  Both #

Catherine Alexander   86
Kamala Dolphin-Kingsley   54
Linda Jacobson
 Linda R. Jacobson Studios 9
Angus Macaulay   25
Jill Mayberg  Jill Mayberg Art 120
Alan McNeil   17
Lori Presthus   12
Geralyn Marie Sedlak-Ford   112
Bruce Ulrich   57 

   3-D MIXED MEDIA

 Artist  Business Name
 Both #
Margarita Castillo-Bernard  Fantasy Art Dolls By Marca 94
David Britton  To Make You Smile 22
Jackie Hoyt  Jackie Hoyt Collective Art
113
Sally Inman  Gourd Fairy 118
Marvin & Margaret Jack  Handpainted Wood Puzzles 78
Scott & Ann Lundquist  Black Canyon Restorations 15 & 16
Cyndi E. Morgan  Earthdance 8
Kathleen Otley   103
Dona Reed  Rainshadow Arts 81
  ACRYLIC PAINTING
 Artist  Business Name
 Booth #
Kellee Beaudry
 Four Muddy Paws Art 48
Stan Beckman
  5 & 7
Diane Culhane
  84
Beverly Jozwiak
 B Jozwiak Studios
104
Jamee Linton  Jamee Linton Fine Art
28
Roger Long   119
 Shari Lord   60
 Pegi Smith   72
  CERAMICS
 Artist  Business Name
 Booth #
Carol Ann Bauer  Stillfire Pottery 73
James Brooke  James Brooke Pottery 47
James Diem
 Hawkeye Design
13
Carol Lebreton   41
Paddy McNeely  Paddy McNeely Porcelain 114
Nick Molatore  Farpoint 50
Jeff Morales Jeff Morales Ceramics 107
Amanda Ryznar
 Yoga Goat Pottery 89
Natalie Warrens Natalie Warrens Ceramic Design
19
 FIBER, CLOTHING & BASKETRY
 Artist  Business Name
 Booth #
Marilyn Bacon  Dragonfly Stitches 116
Leslee Ann Burtt
 Handwoven Baskets By Leslee 46
Debra Carnes   52
Niko Culevski   105
Amy Daileda
 Daisy Rock 97
Ami Davis  Handwoven Fibers 122
Michelle Johnson  Laughing Cloud Studio 29
Priscila Jourdan  M.D. Arts & Linen 42 & 44
Paulina Brie Kriebel  Brie Kriebel Clothing 102
Kevin & Jessica Leiblein  Polar Babies 111
Elizabeth Merrill   62
Mary Sly
 San Juan Silk 82
  GLASS
 Artist  Business Name
 Booth #
Johnny & Darlene Camp
 Opal Art Glass 55
Treasure Collupy  Collupy Glass 76
Heather & John Fields  Fields & Fields Blown Glass 43
Maurice Kreuzer  The Glass Forge Gallery 11
Jim & Susan Nachtrab
 Nachtrab Glass Studio
115
Otter Rotolante  O.T. Glass 98
Mariusz & Dorota Rynkiewicz  Studio Rynkiewicz
23
Leonard & Katie Tinnell  Mercurial Arts 63
  JEWELRY
 Artist  Business Name
 Booth #
Linda & Joe Apodaca  Apodaca Goldsmiths/Silversmiths 75
Amy Buettner & Tucker Glasow  Metalsmith 53
Debra Carus  Elentari Handverk 96
Helene Cooper
 Studio9K 83
Nancy Hoyt Hoyt Jewelry Design
77
Hanan Ingel & Erez Epshtein
Exclusive Design
10
Lee Rumsey Haga  Contemporary Designs In Metal 6
Sasha Samuels   26
Thomas Sauve Sauve Jewelry
68
Leon Tantau-Smith   117
Catherine Stemper Beggar's Tomb Silver
93
Melissa Stiles
Stubborn
39
Dyke Vandenburgh Dyke Vandenburgh Jewelers
32
Caroline Viene Caroline Viene Design
121
Greg & Mattie Villalobos  Precious Metal & Gemstone Jewels
59
  METALWORKING
 Artist  Business Name
 Booth #
Marty Eichinger Eichinger Sculpture Studio
87
Tamera Greiter Coyote Metal Works 1
Jason Johnston Johnston Sculpture 31
Doug Mader
 Courtyard Art and Design Inc. 79 & 80
Michael Plowman  Colton Forge & Fabrication
101
Vladimir Sumchenko  Art of Rain 33 & 34
Tom Walsh
Sundog Sculpture 2 & 4
Paul Wisdom  Dharma Works 71
  OIL PAINTING
 Artist  Business Name
 Booth #
Stephen Bergstrom  Stephen Bergstrom Fine Art 20
Sharon Carr
 Sharon Carr Studio 56
Noelle Dass  Noelle Dass Studio 65
Wei Liang
 WL Art 95
Diane Russell
  21
Jie Zhou Jie Zhou Fine Art
85
  OTHER/FURNITURE
 Artist  Business Name
 Booth #
Angie Heinrich  Zetamari Mosaics 49
Linda Thorson  Linda Thorson Designs
45
Kerry Wade  Flying Fish Furnishings 3
   PENCIL ART/PASTEL
 Artist  Business Name
 Booth #
Gwendolyn Kirk  Kirk Studios
124
Terry Maddox Pencil Art By T Maddox
61
Don McMahon Birds on Things
14
  PHOTOGRAPHY
 Artist  Business Name
 Booth #
Zeny Cieslikowski Zeny Cieslikowski Fine Art Photographs
38 & 40
James Diem Hawkeye Design
24
Raquel Edwards   70
Erna Gilbertson
Nature's Images
88
Jeff Gracz Elemental Images Photography
36
John Kirk
 Kirk Studios 123
Jim Nilsen
Jim Nilsen Photography
100
Zack Schnepf
 Zackariah Schnepf Photography
64
Paul & Diane Tweten
 Tweten Photography 109
William Vanscoy  Vanscoy Photography 91 & 92
  PRINTMAKING
 Artist  Business Name
 Booth #
Steve Harmston  Harmston Arts 110
  SCULPTURE
 Artist  Business Name
 Booth #
Ann Fleming   90
Barbara Hertel   108
Elisabeth Cook Sullivan
  67
  WATERCOLOR PAINTING
 Artist  Business Name
 Booth #
Barton DeGraaf  DeGraaf Fine Art 37
Kate Larsson
Kate Larsson Studio 51
Hung Nguyen Hung Nguyen Watercolors
66
Tai Poon  Sunrise Art, Inc. 35
Nha Vuu Nha Vuu Studio and Design
18
  WOODWORKING
 Artist  Business Name
 Booth #
Martha Collins Studio Martha Collins
58
Dick Millager Laminated Wood Designs
27
Rich Norman  Oregon Roundwoods
69
Mark Rudolph Wooden Apple Woodturning
30
Jake & Natalie Szramek  Jake Toys 106
Bob Tuck  Tuck Woodcraft 74
     
     
 

 

  To download the 2009 Craft Fair Map, click here