Festival of the Arts - 2010 Schedule

June 25, 26 & 27, 2010

10:00 AM - 9:00 PM Friday & Saturday
10:00 AM - 6:00 PM Sunday

LC: Lakewood Center for the Arts 368 S. State Street

GRP: George Rogers Park across from Lakewood Center for the Arts
MU: Marylhurst University 

Friday, June 25

10:00 a.m.

Festival Opens

8:00 AM–10:00 PM

Historic Griffith House - Pietro Belluschi Architectural Exhibit, Clark Commons (MU)

11:00 AM–6:00 PM

On going encaustic art demonstration, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)

11:00 AM–12:00 PM

High School Artists Reception, KeyBank Pavilion Tent (LC)

11:00 AM–12:00 PM
Gallery Without Walls, Guided tour, meet at St. Honore Bakery, 315 1st Street

12:00 - 4:00 PM

Kids Day, Lower Level, Park (GRP)

 12:00 – 4:00 PM

2010 BFA Art Thesis Exhibition, sculpture & photography, The Art Gym, BP John Administration Building (MU)
12:00 – 1:00 PM
Hart’s Reptile World, Kids Day, Lower Level, Park (GRP)
12:00 – 1:00 PM Daria Kent, Artist Demonstration – Encaustic for Young Artists, KeyBank Pavilion Tent (LC)

1:00  - 2:00 PM

Special Exhibit: Guided tour with artist/assistant curator Natasia Chan, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)

1:00 – 2:00 PM

Special Exhibit: Demonstration – Encaustic & Photography with artist/curator Linda Womack, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
1:00 – 1:30 PM
Tilton’s Gymnastic Demonstration, Kids Day, Lower Level, Park (GRP)
2:00 – 2:45 PM
Mad Science Show, Kids Day, Lower Level, Park (GRP)
2:00 – 3:00 PM  Kimberly Kent, Artist Demonstration – Encaustic, KeyBank Pavilion Tent (LC)
3:00 – 4:00 PM Special Exhibit Guided Tour with artist/curator Linda Womack, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
3:00 – 3:45 PM Radio Disney Powered by North Star, Kids Day, Lower Level, Park (GRP)
3:00 – 4:00 PM John DeRuntz, pianist/composer, KeyBank Pavilion Tent (LC)

3:00 – 4:00 PM

Gallery Without Walls, Guided tour, meet at St. Honore Bakery, 315 1st Street
4:00 - 5:30 PM  The Princess and the Pea, Missoula Children's Theatre, Travelers Insurance Stage, free (GRP) 
5:00 – 6:00 PM   Special Exhibit: Guided tour with artist/assistant curator Amy Stoner, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
6:00 – 7:00 PM  Lenny Rancher and the Karlyle Group, alternative rock, Travelers Insurance Stage (GRP) 
6:00 – 7:30 PM  Artists Reception, KeyBank Pavilion Tent (LC)
 6:30 – 9:00 PM Shakespeare’s Pericles, Prince of Tyre, Portland Actors Ensemble, Renaissance Music begins at 6:00, free, Knight’s Green, outside the BP John Administration Bldg (MU)
 7:30 - 9:00 PM
 Stimulus Package, rock cover band, Travelers Insurance Stage (GRP)
 7:30 – 8:30 PM  “Why Wax?” Panel Discussion – Featuring artists Jeff Schaller, Cari Hernandez, and Kanaan Kanaan – Moderator, Andrea Benson, Headlee Mainstage, $5.00 fee, Lakewood (LC)
 8:00 – 9:00 PM
 Ronnie Robbins, Bossa Nova Guitar, KeyBank Pavilion Tent (LC)
 8:00 PM
 Craft Faire Booths close

9:00 PM

Festival Closes

Saturday June 26

10:00 AM

Festival Opens

8:00 AM – 6:00 PM Historic Griffith House - Pietro Belluschi Architectural Exhibit, Clark Commons (MU)
10:30 – 11:30 AM

The Princess and the Pea, Missoula Children's Theatre, Travelers Insurance Stage, $5.00 fee (2 and under free) (GRP)

10:00-11:00 AM Joe Kerzel of 7 Dees’ Landscaping & Garden Centers, Artist Demonstration – succulent bowl garden, KeyBank Pavilion Tent (LC)

11:00 AM-6:00 PM

On going encaustic art demonstrations, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
 11:00 AM-12:00 PM

Special Exhibit: Guided tour with artist Manuela Kalestiantz, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)

11:00 AM–12:00 PM

Gallery Without Walls, Guided tour, meet at St. Honore Bakery, 315 1st Street
12:00 – 4:00 PM 2010 BFA Art Thesis Exhibition, sculpture & photography, The Art Gym, BP John Administration Building (MU)
12:00 – 4:00 PM
Hands on Clay and Art Activities, KeyBank Pavilion Tent (LC)
12:00  – 12:30 PM Eloise Kim, Former OMEA state champion pianist, KeyBank Pavilion Tent (LC)

1:00 – 2:00 PM

Special Exhibit: Guided tour with artist/assistant curator Kimberly Kent, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
1:00 - 2:00 PM Ellen Whyte, blues/jazz, KeyBank Pavilion Tent (LC)
1:00 - 2:00 PM
Lloyd Jones Struggle, traditional R&B, Travelers Insurance Stage (GRP)

2:00 - 3:00 PM

Iva Wakeman, Artist Demonstration – Watercolor on Yupo Paper, KeyBank Pavilion Tent (LC)
2:00 – 3:00 PM Special Exhibit: Demonstration – “Painting Realism in Encaustic” with featured artist Jeff Schaller, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
2:30 – 3:45 PM Tom Grant Band featuring Dan Balmer & Shelly Rudolph, jazz, Travelers Insurance Stage (GRP)

3:00 – 4:00 PM

Special Exhibit: Guided tour with featured artist, Cari Hernandez, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
3:00 – 4:00 PM
Gallery Without Walls, Guided tour, meet at St. Honore Bakery, 315 1st Street

4:00 – 5:00 PM

Lara Andersson, folk, KeyBank Pavilion Tent (LC)
4:30 – 5:30 PM
Terry Robb Band, acoustic blues guitar, Travelers Insurance Stage (GRP)
5:00 – 6:00 PM
John Nilsen, Windham Hill recording artist – piano/vocals, KeyBank Pavilion Tent (LC)
6:00 – 7:00 PM
Rod Langdahl, original acoustic, KeyBank Pavilion Tent (LC)
6:00 – 7:00 PM
Derby, alternative rock, Travelers Insurance Stage (GRP)
7:00 – 8:00 PM
Greg Georgeson, unplugged acoustic solo rock, KeyBank Pavilion Tent (LC)
7:30 - 9:00 PM
The Crazy 8s, Funk/Ska/World Beat/Rock, Travelers Insurance Stage (GRP)
8:00 – 9:00 PM
 Nicole DeCosta, sultry acoustic pop rock, KeyBank Pavilion Tent (LC)
 8:00 PM  Craft Faire Booths close

9:00 PM

Festival Closes

Sunday June 27

10:00 AM

Festival Opens

8:00 AM – 6:00 PM

Historic Griffith House - Pietro Belluschi Architectural Exhibit, Clark Commons (MU)
10:00 – 11:00 AM Academy of Ballet and Dance Arts, Travelers Insurance Stage (GRP)
11:00 AM–12:00 PM The L.O. Dance School, Travelers Insurance Stage (GRP)
11:00 AM–5:00 PM On going encaustic art demonstrations, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)

11:00 AM–12:00 PM

Special Exhibit: Guided Tour, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
11:00 AM-12:00 PM Linda Rothschild-Ollis, Artist Demonstration – Hand painted paper collage, KeyBank Pavilion Tent (LC)

11:00 AM–12:00 PM

Gallery Without Walls, Guided tour, meet at St. Honore Bakery, 315 1st Street

12:00 – 4:00 PM

Hands on Clay and Art Activities, KeyBank Pavilion Tent (LC)
12:00 – 4:00 PM 2010 BFA Art Thesis Exhibition, sculpture & photography, The Art Gym, BP John Administration Building (MU)
12:00 – 1:00 PM
Oregon Music Hall of Fame Scholarship Winners Jenny and Julie Asparro, classical, Travelers Insurance Stage (GRP)

12:00 – 1:00 PM

Dale Cleland Ensemble, classical, KeyBank Pavilion Tent (LC)
1:00 – 2:30 PM
Georgene and Dan Rice and the Portland Praise Band, gospel, Travelers Insurance Stage (GRP)

1:00 – 2:00 PM

Peggie Moje, Artist Demonstration – Oil painting, KeyBank Pavilion Tent (LC)
1:00 – 2:00 PM Special Exhibit: Guided tour with artist Karen Kurzawa, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)

2:00 – 3:00 PM

Special Exhibit: Demonstration – “Working in Encaustic” with featured artist Cari Hernandez, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
3:00 – 4:00 PM
TapWater, world twang, Travelers Insurance Stage (GRP)
3:00 – 4:00 PM
Special Exhibit: Guided tour with featured artist Jeff Schaller, Luminous Layers exhibit, lower level Lakewood (LC)
3:00 – 4:00 PM
 Jeff Handley Trio, acoustic blues, KeyBank Pavilion Tent (LC)
3:00 – 4:00 PM
 Gallery Without Walls, Guided tour, meet at St. Honore Bakery, 315 1st Street
4:00 – 5:00 PM
Millennium Wind Ensemble, KeyBank Pavilion Tent (LC)
4:30 - 6:00 PM
Marv Ross and The Trail Band, folk rock, Travelers Insurance Stage (GRP)

6:00 PM

Festival Closes

6:30 PM

Art Pickup